24.2.08

درگيري مردم با نيروي انتظامي و ضرب و شتم و دستگيري دست‌كم پانزده نفر

درگيري مردم با نيروي انتظامي و ضرب و شتم و دستگيري دست‌كم پانزده نفر
خبرنامه امیر کبیر : در پي اعتراضات عده‌اي از مردم به طرح امنيت اجتماعي نيروي انتظامي به ضرب وشتم معترضين پرداخت.
بنابر اخبار رسيده عصر امروز در ميدان صادقيه تهران، مقاومت يك دختر جوان در برابر دستگيري توسط مأموران گشت ارشاد به رفتار خشن مأموران و ضرب و شتم وي منجر شد. در پي اين برخورد ناظران اين واقعه و افراد حاضر در محل به عملكرد نيروي انتظامي اعتراض كردند. اعتراض حاضران كه تعداد آنان چند صد تن گزارش شده به تجمع در اين محل و سر دادن شعارهايي عليه نيروي انتظامي و حاكميت منجر شد.
پس از اين مأموران حاضر در محل به همراه مأموران اعزامي يگان ويژه به ضرب وشتم حاضران و دستگيري عده‌اي از آنان پرداخت. بنابر گزارش رسيده دست‌كم پانزده تن توسط مأموران بازداشت شده‌اند. از هويت دستگيرشدگان و محل نگهداري آنان اطلاعي در دست نيست.
طرح امنيت اجتماعي كه دور سوم از ابتداي بهمن ماه آغاز شده، همواره با اعتراض حقوقدانان و فعالان جامعه مدني روبرو بوده است. به گفته حقوقدانان نيروي انتظامي به عنوان مجري طرح، رأساً حق متهم ساختن افراد و دستگيري آنان را ندارد و اين اقدام فاقد وجاهت قانوني است.
از سوي ديگر علاوه بر ماهيت طرح، نحوه اجراي آن نيز اعتراضات گسترده‌اي را به همراه داشته است. برخورد نامناسب مأموران و نيز در مواردي ضرب و شتم افراد از جمله مواردي بوده كه مورد انتقاد افكار عمومي قرار گرفته است. چنين رويكردي خلاف شأن و شخصيت انساني و متناقض با حقوق شهروندي افراد جامعه بوده و دخالت در حوزه خصوصي شهروندان محسوب مي‌شود.
گزارش دریافتی از تهران: درگیرشدن مردم با ماموران وحشی رژیمامروز ساعت ۷ بعد از ظهر در فلکه دوم آریا شهر(روبروی برج گلدیس) در پی دستگیری دختر جوانی توسط گشت ارشاد به دلیل نا معلوم باعث به وجود آمدن درگیری بسیار شدید میان پلیس و مردم شد. زمانی که خودروی ون گشت ارشاد قصد حرکت داشت با مقاومت مردم روبرو شد. و مردم از حرکت کردن خودروی گشت جلوگیری کردند. در همین حین مردم که اکثر آنها پسر و دختر های جوان بودند شعار هایی بر علیه نیروی انتظامی دادند. در مجتمع گلدیس دیگر کسی حضور نداشت و همگی روبروی درب این مجتمع تجمع کرده بودند. پلیس که وضعیت را بسیار بحرانی میدید محل را به سرعت ترک کرد. اما دو سرباز گشت ارشاد را به دلیل عجله فراوان با خود نبردند که با حمله شدید مردم به این دو سرباز آنها نیز پا به فرار گذاشتند. حراست مجتمع گلدیس نیز با کیسه های گچ از طبقات بالا به مردم حمله ور شدن که با شکسته شدن شیشه های مجتمع توسط مردم روبرو شد. در حال حاضر تمامی خیابان های منتهی به فلکه دوم صادقیه با ترافیک بسیار سنگینی مواجه است. در ضمن نیروی انتظامی هیچ گونه مقاومتی در مقابل حرکت مردم نکرد
درگیری مردم و نیروی انتظامی در آریاشهر
ادوارنیوز: میدان آریاشهر تهران عصر شنبه شاهد تجمع و درگیری مردم با گشت ویژه ارشاد و پلیس ضد شورش بوده است.
بنا به گفته شاهدان عینی در ساعت 19 شنبه نیروی انتظامی در تلاش برای بازداشت یک دختر به دلیل مناسب نبودن حجاب، با وی درگیر شده و و به دلیل مقاومت دختر جوان با ضرب و شتم وی را به داخل ماشین هدایت می کنند زخمی شده دختر و خون الوده شدن صورت وی موجب درگیری پسر همراه او با نیروی انتظامی می شود ماموران نیروی انتنظامی در اقدامی تحقیر آمیز پسر معترض را بداخل سطل زباله در برابر پاساژ گلدیس می اندازند که به دنبال این موضوع مردم به سوی آنها هجوم اورده و با پلیس درگیر می شوند.
در ادامه مردم حاضر در محل با تجمع و به اتش کشیدن سطلهای زباله اقدام به سر دادن شعار می کنند. گفته می شود برخی شعارهای سر داده شده حاوی مضامین توهین امیز نسبت به مسئولین بوده است.
پلیس ضد شورش نیز با حضور در محل اقدام به بستن درب اصلی پاساژ گلدیس می کند به گونه ا که تعداد زیادی از مردم داخل این مرکز خرید محبوس می شوند. شاهدان عینی همچنین از حضور بسیار گسترده واحدهای پلیس ضد شورش و پلیس موتور سوار خبر می دهند. پلیس در ادامه به تمامی واحدهای تجاری این منطقه دستور تعطیلی داده
است. گفته می شود در درگیری های شنبه شب در آریاشهر دستکم 10 نفر بازداشت شده اند

No comments: